Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT (Hyperbaric Oxygen Therapy) jest nowoczesną nieinwazyjną metodą leczenia stężonym tlenem, dostarczanym do organizmu w warunkach podwyższonego ciśnienia.
Nasycenie krwi większą ilością tlenu powoduje, iż dociera on do miejsc, gdzie w normalnych warunkach jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Leczenie może być prowadzone w komorze jedno- lub wieloosobowej.
Metoda leczenia tlenem hiperbarycznym polegająca na tym, że pacjent oddycha 100-procentowym tlenem w komorze leczniczej, w której ciśnienie otoczenia jest większe od 1 ATA.
Co to jest ATA?
ATA – atmosphere absolute – atmosfera (ciśnienie) całkowita
Jest to ciśnienie wywierane na pacjenta w trakcie terapii hiperbarycznej. Wyrażane jest jako suma ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia panującego w komorze.
1 ATA = 101,325 kPa
Pod wpływem zwiększonego ciśnienia w komorze zwiększa się ciśnienie parcjalne tlenu w tkankach, co ma udział w poprawie przepływu krwi w tkankach niedotlenionych kosztem tkanek dobrze natlenionych (efekt Robin Hooda), tzn. że tlen dociera głównie w miejsca, gdzie jest najbardziej potrzebny. Dzięki temu zmniejszeniu ulegają również obrzęki tkanek oparzonych i niedotlenionych, co poprawia dystrybucję krwi w tych tkankach.
HBOT ma działanie przeciwbakteryjne.
Co istotne dopiero ciśnienie powyżej 1,3 ATA hamuje wzrost bakterii, zaburzając ich metabolizm komórek bakterii beztlenowych. Ciśnienia w zakresie 0,6-1,3 ATA mają odwrotny skutek, sprzyjają wzrostowi bakterii. Stąd mówi się, że ciśnienie powinno wynosić minimum 1,4 ATA (?)